NİĞDE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Çiftehan Kaplıcası

( İkinci Derecede Önemli Termal Su Kaplıcası )
Niğde İli Ulukışla ilçesinde sağlık turizmi açısından önemli sayılabilecek nitelikte termal kaplıcalar ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Tesisler ve kaplıcaların sağlık turizmi açısından eksiklikleri olmasına rağmen gelecek için umut vermektedir.

Yer ve Konumu :
Çiftehan kaplıca merkezi, Ulukışla – Pozantı yolu üzerinde ve Ulukışla’ya 35 km. uzaklıktadır. Çelikli ve kükürtlü adıyla bilinen iki ana kaynak vardır.

Fizik – Kimyasal özellikler ve etkili olduğu hastalıklar :
Su sıcaklığı 49C – 52C. PH değeri 7,5 – 7,8 olan Çiftehan kaplıca suları, Sülfatlı,Klörürlü, Sodyumlu ve Kalsiyumlu bir birleşime sahiptir. Banyo ve içme kürlerine elverişli olan bu sular, romatizma, sinirsel hastalıklar, deri, kadın, beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etki yapar. Çiftehan kaplıca suları toplam olarak 2066 mg/litre eriyik mineral değerine sahiptir.

Kaynak Emniyeti ve Yerleşme Durumu :
Toplam 42 lt/sn su verimine sahiptir.

Alt – Üst Yapı Durumu :
Kaplıca merkezi ana devlet ve demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Çiftehan köyünde su, elektrik ve P.T.T. hizmetleri mevcuttur. Bu kaplıca merkezinde 200 yatak dolayında vasıflı, 600 yatak ise vasıfsız konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu kaplıca merkezinde, küvet ve havuz banyosu, ışın ve fizik tedavi gibi uygulamalar yapılmaktadır.

  • Çiftehan Kaplıcası
  • Çiftehan Kaplıcası
  • Çiftehan Kaplıcası