NİĞDE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sportif Etkinlikler

BOLKARLAR

Niğde Bolkar Dağı Kayak Merkezi

Bolkar dağı (3524 m. ) kayak alanları, Niğde il sınırları içerisinde yeralmaktadır. Niğde ili Ulukışla ilçesine bağlı darboğaz bucağının güneyinde, Çiftehan bucağı- Maden köyünün batısında ve Bolkar dağlarının kuzey yamaçları üzerinde yeralan kayak alanı 2300 metre ile 3003 metre yükseklik kuşağı üzerinde bulunmaktadır.

Doğuda Top tepe (3017 m. ) Tahtalıkaya (3372 m. ) ve Koyunaşağı tepe (3426 m. ) Güneyde Eğerkeya (3347 m. ) Erkaya (3308 m.) ve Çinigöl, Batıda Gökboyun (2757 m. ) ile Meydan düzlüğü (2300 m. ) arasında kalan, Bolkar Kayak Alanı yaklaşık 2000 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bu merkez için 10 Aralık – 20 Nisan tarihleri kayak mevsimi için en uygun zamandır. Kayak mevsiminde kar kalınlığı 100 – 200 cm’dir Bolkar Kayak alanının toplanma bölgesi ve yerleşime en uygun yeri Meydan olup, burası Darboğaza 7 km. Madenköyüne ise5 km. uzaklıktadır. Kayak alanında alt ve üst yapı yatırımları henüz geliştirilmemiştir.

Bolkarlar  Resimleri

 • Bolkarlar
 • Bolkarlar
 • Bolkarlar

 • Bolkarlar
 • Bolkarlar
 • Bolkarlar

ALADAĞLAR

Kayseri - Niğde - Adana illeri arasında bulunan Aladağlar, bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir, bu nedenle dağın 54.524 hektarlık bir bölümü 1995 yılında Milli park ilan edilmiştir.

 

Aladağlarda tırmanışlar için 3700 metre üzerinde üç doruk, 3000 metrenin üzerinde çok sayıda doruk olan dağ içinde bir çok gölün bulunduğu genişçe bir kazanı andırır. İlk baharda eriyen karlardan dolayı bir çok göl oluşur ama kurak yaz mevsiminde bir çok göl buharlaşıp yok olur. Sadece yer altı suyu ile beslenen bir kaç göl kalır.

Yükseklik3756 m.
KonumuNiğde il sınırları içinde devam eden Toros dağ kıvrımlarının (Orta Toroslar) en yüksek doruklarıdır.
Tırmanış ZamanıEn uygun zaman Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları
ÖzellikleriKalker kayalardan oluşmaktadır. Emli ve Barasama vadileri dışında ormanlık alan görülmez, Alpin bitki toplulukları gelişmiştir.
Ulaşım ve Konaklama

Aladağlara ulaşım için üç ana yol bulunmaktadır.

Batı Yönünden: Niğde'den araçla 1,5 saatte Çukurbağ veya Demirkazık köyüne gidilir. Bu köyde her tür otel hizmeti veren bir dağ evi vardır.

Güney Yönünden: Adana'dan Karsantıya buradan da Acıman veya Trak yaylarına gidilir.

Kuzey-Kuzeydoğu Yönünden: Kayseri'den Yahyalıya buradan da Barazama veya Büyük Çakır (Şelale) köylerine gidilir.

TIRMANIŞLAR

MalzemelerNormal Kamp Malzemeleri, İp, Emniyet Malzemeleri (Karabin, Sikke, Perlon Bant vb), -Kişisel Gereçler
Demirkazık Tırmanışı

Aladağların en yüksek zirvesi olan Demirkazık (3756 m.) tırmanışı için Çukurbağ köyünden yaya olarak 1,5 saat uzaklıktaki Sokulupınar kamp yeri olarak seçilir. Kamp yerinden doruğa tırmanış ve dönüş normal olarak 10-12 saat sürer. Aladağlara çok sayıda tırmanış yapacaklar Yedigöller Vadisini kamp yeri olarak seçmelidirler. Çukurbağ köyü-Yedigöller yaya 10-12 saattir. Yedigöllerden Emler Zirvesi, (3723 m) Kızılkaya (3723 m), Direktaş (3470 m) doruklarına çeşitli çıkış yollarından ulaşılır. Demirkazık Köyünde Özel İdarece yaptırılmış bulunan 100 yataklı yeni ve modern bir Dağ Evi bulunmaktadır. Burada yemek ve duş imkanı olduğu gibi, bir kütüphanesi ve dinlenme salonları da mevcuttur. Dağ evinden hareket edilerek Demirkazık ve Küçük Demirkazık (3425 m) zirvelerine tırmanmak mümkündür.

Ayrıca Çukurbağ köyünden hareketle 1,5-2 saatlik bir yürüyüş sonunda Emli vadisine varılır. Buradan da Kaldı (3734 m), Güzeller (3461 m) ve Alaca (3588 m) zirvelerine tırmanmak mümkündür. • Aladağlar
 • Aladağlar
 • Aladağlar


 • Aladağlar
 • Aladağlar
 • Aladağlar


DAĞCILIK

Aladağlar Planı

planlar_nigde_.jpg