NİĞDE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Termal ve SPA merkezleri

ÇİFTEHAN KAPLICALARI:

Niğde'ye 80 km uzaklıktaki Ulukışla ilçesi Çiftehan kasabasındadır. Hem banyo hem de içme türlerine elverişli olan kaplıca sularının, romatizma, sinirsel hastalıklar, deri, kadın hastalıkları, beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etkisi bulunmaktadır. Kaplıca merkezinde tesisler modern ve büyük kapasitelidir. Kasabanın Ankara-Adana yolu üzerinde olması ulaşımı oldukça kolay kılmaktadır.

Kaynak: Niğde Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tanıtım Kitapçığı

  • Çiftehan Kaplıcaları
  • Çiftehan Kaplıcaları

 
 


KEMERHİSAR İÇMESİ

Bor'a 10 km uzaklıkta bulunan eski yazmalarda da sözü edilen Kemerhisar İçmesi, Kemerhisar'ın 3 km güneyindedir. İçmenin 15 °C'deki sıcak suyunda sodyum bikarbonat, magnezyum karbonat ve tuz bulunur. Suyu içme olarak mide, bağırsak, karaciğer ve böbrek hastalıklarında faydalıdır. Ovanın ortasından kaynayan bu su, 1970’li yıllarda bir beton depo içerisinde toplanmıştır. Toprak yüzeyinden birkaç basamakla inilen çeşmesinden su sağlanmaktadır. Kaynağın 200 m ötesindeki bir bölüm çevreden sızan sularla bir gölcük halindedir. Bor Belediyesi bu kaynağın yanına bir tesis yaptırmıştır. Ayrıca bir de havuz bulunmaktadır. Çamur banyosundan yararlanma amaçlı da kullanılabilmektedir.

Kaynak: Niğde Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tanıtım Kitapçığı

  • Kemerhisar İçmesi
  • Kemerhisar İçmesii

 
 


NARLI GÖL KAPLICALARI

Suyu kükürtlü olduğu için Acıgöl olarak anılan, daha sonraları Narlı Göl adını alan göl, Nar köyüne 3 km uzaklıktadır, etrafı dağlarla çevrili Narlı Göl tipik bir krater gölü olup, çeşitli kaynaklardan beslenmektedir. Göl yaklaşık olarak 2.500m2 lik bir alanı kaplamaktadır. Derinliği 65-70 m’yi bulmaktadır. Gölün kenarları çayır ve sazlıklarla kaplıdır. Narlı Göl Sıcak Su Kaynak’ının da bulunduğu krater gölü, köyün tam arkasında yer almaktadır. Arada küçük bir dağ vardır. Dağın eteklerinde ise oyma evler, kilise ve şapeller bulunmaktadır. Doğal ortam olarak da mükemmel olan Narlı Göl su seviyesinin azaldığında,  kalp şeklini alır ve ziyaretçilerine eşsiz ve romantik bir görüntü sunar.   Kaynağın çıkış sıcaklığı 67° C dir. Kalsiyum, sodyum ve bikarbonat açısından çok zengin suya sahip olduğundan kaynak, banyo şeklinde uygulandığında özellikle sedef başta olmak üzere romatizmalı ve cilt hastalıklarının tedavisine uygundur. Uygun dozda kullanılarak helyoterapi imkânı sunar. Deri ve kan akımını arttırır. Çevresel damar direncini ve kan basıncını düşürür. Ödem çözülmesini sağlar. Kalp hızını düşürür. Toplardamar yetmezliğine, yüksek tansiyon, kronik bel ağrısı, romatizmalı hastalıklar ve nörolojik hastalıklara iyi gelir. Suyun arsenik miktarının yüksekliği nedeni ile içme olarak kullanılması uygun değildir.

Niğde merkeze 79 km olan Narlı Göl’e ulaşım kolaydır çevre illerden de ulaşım yapılabilen Narlı Göl’ün iller arası orta konumda olması avantaj sağlamaktadır.

Kaynak: Niğde Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tanıtım Kitapçığı

  • Narlıgöl
  • Narlıgöl