NİĞDE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ALTUNHİSAR

ALTUNHİSAR
İLÇENİN GENEL TANITIMI:

İLE UZAKLIK         : 38 Km

NÜFUSU                   :3197

GENEL NÜFUSU    : 12427

Eskiden beri önemli bir yerleşim yeri olan Altunhisar; Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmış oğlu Süleyman Bey zamanında Konya ve Niğde illeri ile birlikte Türk topraklarına katılmış olup, tarihte Anduğu ve Ortaköy adları ile anılmıştır. Anduğu Selçuklulardan sonra Niğde ili ile birlikte Karamanoğulları idaresine geçmiştir. Karamanoğlu İbrahim Bey hükümdarlığında memleketi oğulları ve akrabaları arasında bölüştürürken Anduğu’yu İsmail Bey’e vermiştir. Önce Yıldırım Beyazıt, ikinci defa da Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlılara geçmiş olan Altunhisar’a bu tarihlerde Ortaköy de denilmektedir. Çok eski bir tarihe sahip olan Altunhisar; 250 yıl öncesinde Anduğu vilayeti, 100 yıl öncesinde ise kaza merkezidir. 1910 yılında Belediye teşkilatına kavuşan Altunhisar 1928 yılında nahiye olmuştur. 1956 yılında; Ortaköy isminin güneydeki verimli Altındaş ovasından dolayı Altunhisar olarak değiştiğini görmekteyiz. Belde 3644 sayılı Kanunla 1991 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Evliya ÇelebiSeyahatnamesi’nde; Bor’dan Aksaray’ a giderken geçtiği Ortaköy’den  “Bir vasi ve maksuda ova olup, bağ, bahçe, mescit ile aheste mamur bir kazadır. Bu Kariye’ ye bağlı 36 pare nahiye ve köyleri vardır” demiştir. (Cilt 3 sayfa 191)  

b) COĞRAFİ YAPISI         :  

Niğde il merkezine 38 km mesafede olan Altunhisar ilçesi,  ilçe merkezi ve köyleri itibariyle Hasandağı (3253 m)  ve Melendiz Dağı (2935 m) eteklerinde kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1117 m’dir.

Doğusu;  Bor ve Çiftlik ilçeleri, batısı; Konya ili, kuzeyi Aksaray ve Konya ili, güneyi Bor ilçesi ile çevrilidir.

İlçemizde İç Anadolu bölgesine has karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazları kurak ve sıcak, kışları kar yağışlı ve soğuk geçer.

Yıllık sıcaklık ortalaması 11 C ‘ dir. Nispi nem oranı düşük olup, en fazla olduğu ay Şubat, en az olduğu ay ise Ağustos ayıdır. İlçede don olayı Ekim ayı sonlarında başlar Nisan ayı ortalarına kadar devam eder.                                                                                         

Doğal bitki örtüsü olarak, ilkbaharda yeşeren gelincik ve papatya gibi otlar ve yöresel isimleri keven, sıyırma, sarıdiken ve kangal olan dikenli yarı kurak iklim bitkileri görülmektedir. Hasan Dağı ve Melendiz Dağı eteklerinde fazla gelişmeyen, çalı şeklinde bodur ağaçlar ile meşe ve pelit ağaçları bulunur.

Bölgemizde bulunan Hasandağı ve Melendiz Dağı yükseklerinin çoğu kısımlarında ot yetişmeyen bölgeler vardır. Sönmüş yanardağlardan olan dağlarımız genelde sert kayalarla kaplı olup, mevcut topraklarda verimli olmayan volkanik topraklardır.

TARIMSAL YAPI

Karasal iklim olduğundan genellikle arpa, buğday, çavdar, patates yetiştirilmektedir. Ayrıca Yeşilyurt Köyünde elma, armut, kiraz, fasulye yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

BAĞLI KÖY VE KASABALAR

Köy/ Kasaba Adı:

Nüfus

İlçeye Uzaklığı

İle Uzaklığı

Keçikalesi Kasabası


2015

30 km

50 km

Karakapı Kasabası

2688

25 km

65 km

Ulukışla Köyü

704

12 km

46 km

Yakacık Köyü

1535

4 km

40 km

Yeşilyurt Köyü

818

1 km

40 km

Çömlekçi Köyü

427

8 km

46 km

Uluören Köyü

700

25 km

60 km

Akçaören Köyü

343

8 km

46 kmKÜLTÜR VE TURİZM

Keçi Kalesi Kasabası’nda; Keçi Kalesi, Hasan Dağı

Ulukışla Köyü’nde her yıl Hasan Dağı’nda yayla festivali düzenlenmektedir.

Yakacık Köyü’nde her yıl ağaç dikme piknik etkinlikleri düzenlenmektedir.

Yeşilyurt Köyü’nde Roma Kilisesi ve tarihi kilerler ve yeraltı şehir bulunmaktadır. Kilse, Gala, Kınık Höyük burada yer almaktadır.

Çömlekçi Köyü; Çömlekçi Kalesi (Gırnavuz Mevkii) ve köy içinden bulunan kilise tarafından sit alanı ilan edilmiştir.

Akçaören Köyü; Hasandağı yayla mevkiinde kiliseler bulunmaktadır.